Aktuality z Pardubic

160. výročí narození barona Artura Krause

V roce 2014 oslavíme krásných 160 let od narození významného pardubického rodáka, technického nadšence, popularizátora sportu a především zřizovatele a majitele první lidové hvězdárny v Čechách, která se nacházela právě v Pardubicích. Může se zdát až neuvěřitelné, že hovoříme o jednom a tomtéž člověku, o Arturu Krausovi. Na jeho počest vás po celý rok budeme seznamovat jak se samotnou osobností barona Krause, tak především s jednotlivými činnostmi a skutky, kterými významně proslavil město Pardubice.

V rámci projektu „ROK ARTURA KRAUSE“ se široká veřejnost v průběhu celého roku bude seznamovat s tím, kdo byl Artur Kraus a jaký odkaz nám zde zanechal. V plánu jsou veřejná pozorování oblohy, přednášky i mimořádná vzpomínková setkání. První jarní den roku 2014 udělá radost literátům, kreativcům a fotografům. Možností jak se pardubická veřejnost může zúčastnit oslav 160. výročí Artura Krause je výtvarná, fotografická a literární soutěž na téma Artur Kraus. Zapojit se může opravdu každý. Od dětí ze základních škol po seniory. Stačí si vybrat svou kategorii a způsob, jakým ztvárníte Artura Krause.

NEVÍTE CO MALOVAT, PSÁT ČI FOTOGRAFOVAT?

„Fotografii, ani povídku za vás nevytvoříme, dokážeme vás ale vhodně nasměrovat tak, aby vaše další kroky byly co možná nejsnadnější.“ Říká pracovník odloučeného pracoviště DDM ALFA na DUKLE a vedoucí pardubické hvězdárny Petr Komárek. Každá část soutěže má svého odborného garanta, který vás v případě nutnosti vhodně nasměruje. „Pokud si nejste jisti jak správně fotografovat oblohu, zavítejte do hvězdárny barona Artura Krause, kde vám poradíme jakou technikou fotografovat a jak zpracovávat pořízené fotografie“ dodává

Rok 2014 je oslavou zkoumavého ducha Artura Krause. Nebojte se proto pojmout jeho osobnost neotřele či netradičně. Nebojte se experimentovat a vymýšlet postupy, které by vaši malbu, kresbu, fotografii či báseň učinili výjimečnou.

Soutěž potrvá až do listopadu 2014. Nejlepší práce budou vystaveny v galerii města Pardubic a jejich autoři oceněni na závěrečném ceremoniálu v prosinci 2014.

Projekt „ROK ARTURA KRASUE“ je realizován z dotace města Pardubice

Další informace o projektu najdete na oficiálním webu ROKU ARTURA KRAUSE – http://www.rokarturakrause.cz

 

Zdroj: ICM Pardubice

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5