Jak začít podnikat

Být zaměstnancem nemusí být řešením pro každého, někteří se raději pustí do podnikání. Ovšem začít podnikat je poněkud složitější než být zaměstnán. Pokud máte nápad či ideu, co byste mohli dělat a co by vám mohlo přinést nějaký zisk, můžete se pustit do podnikání na základě živnostenského oprávnění - výpisu ze živnostenského rejstříku. Rozjezd firmy nemusí být vždy spojen se statisícovými výdaji. Současná doba nabízí řadu možností, jak se na trhu uplatnit a k tomu může začínajícímu podnikateli stačit pouze stůl s počítačem připojeným k internetu.

Rozhodnete-li se začít pracovat na vlastní pěst, musíte počítat s tím, že na rozdíl od zaměstnání je nejen samotné zahájení, ale i průběh podnikání podstatně složitější. Podnikatelé musí na počátku splnit řadu požadavků a poté každoročně plnit zákony dané povinnosti.

Obecným právním předpisem, který v ČR upravuje základní podmínky podnikání fyzických a právnických osob je zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen živnostenský zákon).

Výběr živnosti

Prvním krokem, máte-li ideu v jakém oboru byste rádi podnikali, je zvolit si vhodnou živnost. Zákon o živnostenském podnikání (především jeho přílohy) by vám ve výběru měl pomoci. Radu můžete hledat také přímo na živnostenském úřadu, kde je třeba o živnost požádat. Vyberete-li si některou z volných živností, budete muset splnit pouze obecné podmínky pro získání živnosti, tedy žádné odborné znalosti či vzdělání. Výběr živnosti je dobře zvážit také vhledem k možnosti uplatňovat výdaje procentem z příjmů (výdajové paušály). Různé živnosti mají určena různá procenta. Ne všechny profese mají vysoké náklady, proto tento způsob zdanění může být pro mnohé podnikatele výhodný.

Podmínky k zahájení podnikání

Každá osoba, která chce provozovat živnost, musí splňovat všeobecné podmínky dané živnostenským zákonem (§ 6). Ty jsou následující:

a) dosažení věku 18 let

b) způsobilost k právním úkonům (hovorově řečeno svéprávnost)

c) bezúhonnost (nesmíte mít zápis v Rejstříku trestů)

Podnikat je však možné již od 16 let, pokud mladý člověk podá návrh k soudu na přiznání svéprávnosti a osvědčí, že je schopen se sám živit a obstarat si své náležitosti. 

V některých případech je dále nutné splnit další podmínky (např. prokázat odbornou způsobilost), které se liší podle druhu živnosti. Bližší informace naleznete v níže uvedených průvodcích:

Průvodce živnostenského podnikání pro české fyzické osoby

Průvodce živnostenského podnikání pro české právnické osoby

Ohlášení živnosti

Zahájení podnikání s sebou přináší celou řadu důležitých úkonů, které musí každý začínající podnikatel provést. Jedním z nejdůležitějších je ohlášení živnosti na příslušné úřady. V minulosti bylo nezbytné při zahájení podnikání navštívit hned několik úřadů a institucí (živnostenský úřad, finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu). Dnes je možné využít tzv. jednotný registrační formulář (více info ZDE), který lze podat na obecních živnostenských úřadech, kde jsou pro tento účel zřízena takzvaná Centrální registrační místa.

Výše poplatku je 1 000,- kč za každý živnostenský list. V případě provozování živnosti průmyslovým způsobem činní tento poplatek 10 000,- kč.

 


Zdroj: www.mpo.cz, www.jakpodnikat.cz
Poslední aktualizace: N. Jogheeová, květen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2