Díky Fair Trade

Chrudim - Obchod s kávou a čajem - Mlsný Pecivál, mateřské centrum Mama klub a Šance pro Tebe o.s. připravili výstavu, která veřejnosti přiblíží problematiku Fair Trade - férového obchodu.

Fair Trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě. Jeho cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů - především v rozvojových zemích. Organizace Fair Trade (podporované spotřebiteli) aktivně podporují výrobce i osvětu a prosazují změny v pravidlech a ve způsobech konvenčního mezinárodního obchodu.

Sortiment výrobků ze Spravedlivého obchodu zahrnuje Fair Trade kávu, čaj, kakao, čokoládu a další cukrovinky, třtinový cukr, banány, sušené ovoce, ořechy, ovocné šťávy, med, rýži, žvýkačky a další potraviny.

Cena výrobků Fair Trade bývá obvykle o něco vyšší než u běžného zboží, ale spotřebitel ví, že platí nejen za spravedlivé a ekologicky šetrnější výrobní podmínky, ale i za velmi dobrou kvalitu. U kvalitních káv, sypaných čajů nebo například čokolád ze Spravedlivého obchodu jsou proto ceny mnohdy ve srovnání s obdobně kvalitními výrobky z konvenčního obchodu rovnocenné.

Známka Fair Trade zaručuje spravedlivé obchodní podmínky pěstitelům z rozvojových zemí. Více na www.info.fairtrade.net

Od 1. do 29. března 2012 přiblíží veřejnosti problematiku Fair Trade výstava fotografií Tomáše Hájka a Stanislav Komínka. Jejich cesta byla zaměřena na družstva v Peru, která obchodují v rámci systému Fair Trade. Výstava je připravena pro veřejnost v Obchodě s kávou a čajem Mlsný Pecivál (v galerii Wesklepě na Resselově náměstí) a bude otevřena od 9 do 17 hodin, v sobotu od  9 do 11,30 hodin.

Vernisáž výstavy je ve čtvrtek 1. března 2012 v 16,30 hodin. Spojena bude s ochutnávkou Fair Trade výrobků - kávy, čaje, čokolády apod. Atmosféru zpříjemní doprovodné rytmy bubeníka Vojty Kudrnáče. 

 

Po vernisáži je od 17,30 hodin připravena v Agoře beseda, kde si můžete přijít popovídat o tom, jak se pěstuje káva, kakao a cukrová třtina, zdarma je ochutnat a taky se dozvědět, co je to Fair Trade.

„Při vernisáži budou moci návštěvníci fotografie obdivovat se šálkem vynikající peruánské kávy Machu Picchu nebo Fair Trade čajem či horkou čokoládou, které budeme nabízet zdarma. Sladit budeme třtinovým cukrem, za jehož výrobou nás do peruánského družstva výstava také zavede. Věříme, že si Fair Trade produkty zamilujete a ochutnávka umocní zážitek z nevšední výstavy" uvedla k akci Jana Švecová z obchodu Mlsný Pecivál.

„Dlouhodobě se zabýváme ekologickou výchovou a výchovou k udržitelnému rozvoji. Podpora spravedlivého obchodu, tedy Fair-Trade, je již po několik let součástí našeho programu Pět dní pro Zemi věnovaného oslavám Dne Země. Letos jsme rádi, že se nám povedlo zajistit velmi zajímavou výstavu i besedu, která nám pomůže oblast Fair-Trade přiblížit většímu počtu lidí" vysvětlila Soňa Tomková z Mama klubu Chrudim.

 

 Zdroj: Město Chrudim


--

Roman Málek, externí redaktor

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5