Hubert H. Humphrey fellowship pro akademický rok 2010/11

Stipendijní program Humphrey Fellowship je zaměřen na rozšíření znalostí a odborných zkušeností pro zájemce uprostřed profesní dráhy, činných především ve veřejném sektoru. Program trvá deset měsíců; umožňuje studium na vybrané americké univerzitě, kam jsou účastníci programu umisťováni podle svého profesního zaměření, program však nevede k získání akademické hodnosti. Klíčovou součástí programu je rovněž získání dalších profesních zkušeností. Program proto umožňuje podle odborného zaměření účastníka návštívit odpovídající instituce, účastnit se konferencí a vykonávat odbornou praxi v jedné či více vybraných institucích po dobu nejméně šesti týdnů. Stipendium, poskytované k účasti v programu, pokrývá veškeré pobytové a cestovní náklady a také zdravotní pojištění.

 

Zájemci o stipendium musí být vysokoškolskými absolventy, mají mít dobré řídící a organizační schopnosti, předpoklady dalšího profesního růstu, odpovídající znalost angličtiny (prokazuje se jazykovým testem zadaným Fulbrightovou komisí jako součást výběrového řízení) a  mají být kvalitními odborníky s nejméně pětiletou praxí v oboru po ukončení vysoké školy (k 1.8. 2010). Přednost mají uchazeči, kteří působí v manažerských pozicích, nikoliv ti, kteří se zabývají pouze výukou či výzkumem. Ti, kteří během posledních sedmi let studovali rok a déle v USA či v posledních pěti letech v USA více než půl roku pobývali, jsou z přihlášených vyloučeni, stejně jako ti, kteří nemají potřebnou délku praxe či jsou výhradně akademicky orientováni. Přednost ve výběrovém řízení mají rovněž žadatelé bez dlouhodobé studijní či pracovní zkušenosti v zahraničí.

 

Pokud zájemce o stipendium splňuje výše uvedené kvalifikační předpoklady, ale jeho znalost angličtiny je pouze průměrná, může rovněž podat přihlášku s tím, že pokud by byl vybrán, musel by se zúčastnit 20-25 týdenního kurzu angličtiny v USA, který by předcházel vlastnímu stipendijnímu programu.

 

Program se už tradičně zaměřuje na podporu zájemců z neziskového sektoru a ze státní správy a na podporu minoritních skupin obyvatelstva. V ekonomicky vyspělých zemích chce program podpořit především zájemce z hospodářsky slabších regionů nebo méně prosperujících ekonomických odvětví.

 

Program se soustřeďuje na následující obory:

 

Ø      hospodářský rozvoj/ finance a bankovnictví;

Ø      rozvoj zemědělského sektoru/ekonomika v zemědělství;

Ø      politika rozvoje a řízení technologií (technology policy and management);

Ø      řízení lidských zdrojů;

Ø      veřejná politika a veřejná správa;

Ø      přírodní zdroje, environmentální politika, klimatická změna;

Ø      urbanismus a regionální plánování;

Ø      právo a lidská práva;

Ø      prevence obchodování s lidmi a strategie boje proti obchodování s lidmi;

Ø      komunikace a žurnalistika;

Ø      rozvoj vzdělávání (educational administration, planning and policy);

Ø      výuka angličtiny jako cizího jazyka (příprava pedagogů a rozvoj osnov);

Ø      zdravotní politika a management;

Ø      politika v oblasti prevence HIV/AIDS;

Ø      protidrogová politika (u zájemců o tuto oblast se předpokládá určitá výzkumná zkušenost, protože na programu spolupracuje National Institute of Drug Abuse; uchazeči musí mít titul MUDr. nebo titul v oblasti behaviorálních či sociálních věd).

 

Přihlášky se podávají ONLINE a budou od začátku dubna 2009 dostupné spolu s podrobnými instrukcemi na internetové stránce Fulbrightovy komise http://www.fulbright.cz/fulbrightova-stipendia/stipendijni-program-huberta-humphreyho.shtml .

Termín podání přihlášky je již 1. ČERVENCE 2009.

 

Podrobné informace o programu lze rovněž nalézt na internetové stránce Institute of International Education pod adresou www.humphreyfellowship.org .

 

Zdroj a Kontakt:
Dr. Hana Rambousková
koordinátorka Fulbrightova programu
Fulbrightova komise
Táboritská 23
130 87 Praha 3
tel. 222 729 987, linka 22 n. 20, fax 222 729 868
e-mail: rambouskova@fulbright.cz

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2