Jak napsat motivační esej pro americkou univerzitu?

V případě, že zvažujete do budoucna studium na některé z univerzit v USA, asi už víte, že americké univerzity ve většině případů vyžadují sepsání eseje. Jsou dva druhy esejů - personal essay a academic essay. Oba se od českého pojetí psaní eseje dost liší.

Personal essay (osobní esej):

Pro přijímací řízení na americkou univerzitu je velmi důležité sepsat kvalitní personal essay, jelikož se jedná o jakousi obdobu nám známého motivačního dopisu. Námětem eseje jste totiž pouze vy sami jako uchazeči o studium, váš život a zkušenosti. Tím ovšem podobnost s českou verzí končí.

Nikdo od vás nebude očekávat klasický "český životopisný začátek" ve stylu "narodil jsem se tam a tam, ZŠ jsem absolvoval v letech...". To totiž americké profesory (a popravdě asi ani ty české) vůbec nezajímá. Mnohem důležitější je důvod, z jakého se hlásíte na tuto univerzitu, proč jste zvolili tento obor, jakými životními zkušenosti jste dospěli až sem a kdo vás na této cestě ovlivnil.

Musíte mít přitom na paměti, že vaše dílo se nebude nikdo obtěžovat číst, pokud bude nudné, nezajímavé a suché. Očekává se od vás zájem, zaujetí studijním oborem a nadšení takové, aby bylo znát i z vašeho personal essay.

Cílem personal essay není shrnout celý váš život, ale zaměřit se na body, které byly klíčové pro vaše rozhodnutí studovat zrovna na této univerzitě (a žádné jiné) a zrovna tento obor. Důraz je proto kladen na hloubku textu, ne na jeho šířku.

Academic essay (odborný esej):

Umět sepsat academic essay je nezbytné pro vaše budoucí studium na americké univerzitě. Je totiž velmi často vyžadován v průběhu studia.

Od českého pojetí se opět velmi liší. Při psaní eseje v českém prostředí se student soustředí na objektivní postižení problému, jeho kompletní analýzu, případně se snaží nalézt nějaké řešení apod. Cílem eseje amerického typu je naopak subjektivní popsání problému a představení vlastního názoru na něj. Přitom tento názor musí být jasně definovaný. Stručně by se dalo říci, že na úvod Academic essay nejprve vyjádříte svůj názor: tedy "ano" nebo "ne" (žádné "nevím" nebo "z tohoto důvodu ano ale z tohoto pohledu zas ne") a celý zbytek práce pak obsahuje vysvětlení vašeho postoje.

Opět je kladen důraz na hloubku (propracovanost vašeho názoru a jeho logické zdůvodnění), ne na šířku (detailní popsání objektu práce či názoru ostatních na něj) a zároveň je tu opět velmi jasný požadavek čtitelnosti a zajímavosti.

Na http://www.essayedge.com/ najdete ukázky přijímacích eseji na přijímací řízení na Americké univerzity.


Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018
 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2