Jak se dostat na Německou univerzitu?

Na univerzitě v Německu, pokud umíte dobře jazyk, můžete studovat jako každý jiný německý student.

Požadavky k přijetí jsou následující:

Maturita
Neomezený přístup k absolvování celého studia na německé vysoké škole: - maturita na českém gymnáziu po roce 1994

Omezený přístup svázaný se studijním oborem: - maturita na českém gymnáziu před rokem 1994, na střední odborné škole, obchodní akademii atd. + úspěšně absolvované přijímací zkoušky na českou vysokou školu a jeden rok studia na české vysoké škole
nebo: příprava na studium na Studienkolleg v Německu
Absolvovat celé studium v Německu je možné v tom oboru, který student studoval v České republice.

 

Jazykové znalosti
K přihlášce k absolvování celého studia v Německu musíte přiložit doklad o splnění jedné z následujících zkoušek:

●Německá maturita na jedné z německých škol v zahraničí nebo bilinguálním gymnáziu

●Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber (DSH)

●Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF)

●Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP) des Goethe-Instituts - ta jde dvakrát ročně složit v Praze v Goethe institutu

●Kleines Sprachdiplom (KDS) des Goethe-Instituts

●Großes Sprachdiplom (GDS) des Goethe-Instituts

●Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz (DSD), Stufe II

 

 

Kromě toho nabízejí německé univerzity stále více mezinárodních studijních cyklů. Takovýto bakalářský cyklus trvá většinou tři roky (tedy šest semestrů), magisterský studijní cyklus je na tři až pět let. Z velké části je vyučovacím jazykem angličtina, tzn. že před začátkem studia není požadována žádná zkouška z německého jazyka, nýbrž doklad o znalosti angličtiny (TOEFL).

Tyto mezinárodní programy nabízejí velké množství oborů, které lez studovat. Stačí si jen vybrat!

Rozhodnete-li se studovat na některé vysoké škole v Německu, musíte si zažádat u Akademického úřadu pro cizince (Akademisches Auslandsamt) o povolení ke studiu (Zulassung zum Studium). Bez tohoto povolení se obejdou ti, kteří obdrželi stipendium DAAD. (viz.)

V lednu 2005 rozhodl Ústavní soud Německa o tom, že mohou být v Německu zavedeny poplatky za studium. Do té doby bylo pro každého studenta absolvování první vysoké školy (titul magistr respektive Bachelor + Master) zdarma. Po rozhodnutí Ústavního soudu bude nyní o případném zavedení školného rozhodovat každá spolková země samostatně. K zimnímu semestr 2006/2007 zavede studijní poplatky Dolní Sasko, k letnímu semestru 2007 Badensko-Württembersko. V obou případech se jedná o 500 Eur za semestr. Současně by měly být pro studenty poskytnuty také výhodné půjčky nebo jiné možnosti financování. Je také nutné počítat s jistými životními náklady. Na ně, pokud nejedete do Německa jako stipendista s jistým příjmem, nebo pokud vaši rodiče velmi slušně nevydělávají, si můžete vydělat. Řádný student má nárok pracovat 90 dní v roce na plný, 180 dní na poloviční úvazek. Konkrétní podmínky vám určí tamní úřad práce, se kterým se musíte spojit.

Vízová povinnost do Německa odpadla se vstupem ČR do Evropské unie. Přesto Čeští občané, kteří chtějí v Německu studovat déle než tří měsíce, potřebují povolení k pobytu EG(ES), které je vystaveno cizineckým úřadem předpokládaného místa pobytu. Během jednoho měsíce se student musí u něj hlásit! K podání žádosti na povolení k pobytu EG(ES) je zpravidla nutné předložit potvrzení o přijetí, dostatečné zdravotní pojištění a dostatečné finanční prostředky na živobytí. Zda jsou nutné další podklady, zjistíte dotazem u onoho „vašeho" cizineckého úřadu.

O přijetí je třeba žádat na příslušném oddělení univerzity v Německu, kam zašlete všechny potřebné formuláře. Uzávěrka přihlášek na zimní semestr je 15. červenec, uzávěrka přihlášek na jarní semestr 15. leden. Doporučujeme si předtím na vybranou univerzitu zajít (oddělení pro zahraniční studenty) a dobře se informovat o požadavcích, podmínkách apod.

 

Zdroj: http://www.ahoj.info/section.php?seid=134

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3