Jak se dostat na střední školu v USA? Poradíme, na co si dát pozor

|

Studentky střední školy v roli roztleskávačekZažít středoškolský ples, zápas školního týmu amerického fotbalu, podívat se na zajímavá místa a poznat nové přátele... Studium na střední škole v USA je snem mnoha středoškoláků. A dnes už to není sen nereálný. Není důvod, proč některou z amerických “high schools” nestudovat. A my vám poradíme, na co si dát při výběru a zařizování zahraničního studentského pobytu pozor.

“Podle čeho vybírat školu? A jak poznat tu pravou? Jaké formality jsou nutné pro úspěšné vyřízení? Na kolik pobyt přijde? A mám nárok na stipendium?” To je jen malá část otázek, které běží hlavami těch, kteří se do zaoceánského dobrodružství pouští. My vám na ně, společně s těmi, kteří pobyt absolvovali, odpovíme na následujících řádcích.

Otázka první: Ze kterých středních škol si můžu vybrat? A můžu si vůbec vybrat?

Ve Spojených státech amerických existují dva typy středních škol: soukromé a veřejné. A studovat můžete na obou. Soukromé školy jsou kvalitnější, zároveň ale i dražší. Naopak na veřejných školách zařazených do systému SEVIS můžete studovat za přijatelných cenových podmínek. A studovat můžete i na veřejných školách, které v tomto systému nejsou. Cena studia ale bude podstatně vyšší.   

Otázka druhá: Co musím splnit, abych mohl(a) studovat na střední škole v USA?

První požadavek je nasnadě: Musíte být středoškolák. Studentovi musí být v době nástupu do programu mezi 15 až 18,5 lety. Nutná je také adekvátní znalost angličtiny - vyžaduje se minimálně úroveň intermediate a dobré hodnocení od vašeho angličtináře. Zájemci také skládají jazykový ELTIS test, ve kterém musejí dosáhnout požadovaného počtu bodů. Studijní průměr nesmí být horší než 3. Samozřejmostí je emocionální vyspělost a dobrý zdravotní stav.

Mimochodem, požadavky, které mají soukromé střední školy, jsou obvykle flexibilnější a liší se školu od školy. Počítat ale musíte s vyšším školným.   

Fotbalové utkání během mimoškolních aktivit

Otázka třetí: Mám vůbec nárok na stipendium?

Studium ve Státech není za hubičku. Nicméně pokud jste talentovaný sportovec, hudebník nebo vynikáte v jiném oboru, máte velkou šanci získat stipendium na soukromé škole.

Díky tomu, že většina soukromých středních amerických škol touží po diverzitě zahraničních studentů a zároveň chápe, že kupní síla zájemců ze střední a východní Evropy je výrazně nižší, daří se pro české studenty velmi často zajistit stipendia, tedy výraznou úsporu nákladů. I na elitních soukromých středních školách tak můžou studovat čeští studenti, a to za velmi zajímavých finančních podmínek.

Nicméně největší zájem je mezi studenty o studium na veřejných středních školách. “Tady mohou využít takzvané J-1 vízum. V rámci tohoto víza hradí školné americká vláda. Studenti navíc bydlí u dobrovolnických rodin a celý pobyt je tedy finančně únosný a dostupný většině zájemců,” vysvětluje Jaroslav Tykal z agentury STUDYLINE.

Otázka čtvrtá: Jaké formality musím splnit, aby všechno klaplo, jak má?

Kromě už výše zmíněných požadavků vás čeká ještě porce formalit a administrativy. V první řadě to jsou jazykový ELTIS test a krátký pohovor, který ověří vaši jazykovou vybavenost.

Konkrétní zkušenosti, včetně pomoci české agentury Studyline, popisuje Helena Holanová, která do USA vycestovala v 17 letech. „Zařídit si studium v zahraničí nebylo jednoduché. Nejprve jsem musela úspěšně složit jazykový test, absolvovat krátký pohovor, který ověřil jazykové dovednosti, a pak přišla na řadu administrativa – vyplnění obsáhlé přihlášky do programu, zdravotní prohlídka, žádost o vízum,“ popisuje celý proces. „Agentura mi pomohla, následně všechny dokumenty poslala do Států a zajistila přes partnerskou agenturu ubytování v rodině, ale i podporu koordinátora během pobytu.“

To, že bez pomoci agentury by bylo všechno o poznání složitější, potvrzuje i Alexandra Czerenková z Prahy. „Administrativně to bylo dost náročné, ale všechno jsme díky agentuře zvládli a samotný roční pobyt byl plný zážitků a nových zkušeností,“ líčí aktivní sportovkyně. „Jednou z nejlepších věcí v Americe pro mě byly sporty. Hrála jsem basket, pak tenis. A viděla jsem spoustu zajímavých míst – Detroit, Floridu, Universal Studios v Orlandu, Niagarské vodopády, New York, Philadelphii, Baltimore a Washington DC. Navíc jsem poznala lidi, se kterými jsem v kontaktu i dál.“

Absolventi střední školy v USA s diplomem

Otázka pátá: A co když neumím jazyk, ale Státy mě lákají?

Nic není ztraceno! Do Států můžete vyrazit na jazykový kurz. A vybírat můžete z mnoha variant: Cenově výhodné jsou semestrální kurzy na 20 až 26 týdnů, případně kurz na celý akademický rok trvající 32 týdnů. Mimochodem, během jednoho akademického roku se můžete zlepšit až o 3 jazykové úrovně.

Studovat angličtinu však můžete i kratší dobu – v nabídce jsou už dvoutýdenní kurzy pro mládež i pro dospělé. Na výběr máte také kurzy s různou úrovní angličtiny od začátečníků až po velmi pokročilé. Studovat můžete ve skupině, nebo individuálně. Populární jsou také přípravné kurzy, kdy se studenti připravují na jazykovou zkoušku – nejčastěji FCE, CAE a CPE (neboli americký TOEFL). A protože život není jen o studiu, můžete si k lekcím angličtiny přidat ještě lekce golfu, tenisu, tance nebo třeba vaření.

Otázka šestá: Co potřebuji, aby vyšel jazykový kurz?

Zásadní roli hrají finance. Ceny jednotlivých kurzů se liší podle délky, lokality, úrovně a dalších parametrů. Výhodou jazykového kurzu oproti studiu na střední škole je, že nemusíte vyplňovat žádné zdlouhavé přihlášky nebo obíhat lékaře. Co vás však nemine, je cesta na americkou ambasádu, kde si budete muset vyřídit patřičné vízum.

 

Autor článku:

Článek připravila agentura Studyline, která od roku 1999 pomáhá (nejen) studentům se zařízením jazykových pobytů v zahraničí. Kromě středoškolských pobytů v USA (http://www.studyline.cz/stredni-skoly-v-zahranici/stredni-skoly-usa/) zajišťuje programy v dalších více než 15 zemích, a to nejen pro středoškoláky. Díky dlouholetým zkušenostem pomůže se zařízením pobytů „na míru“. Od výběru lokality a školy přes vyřízení stipendia a víza až po servis a pomoc přímo na místě.  

Studenti střední školy ve školním úboru

Pro NICM vložila J. Beničáková, srpen 2017

Zdroj: Agentura Studyline: www.studyline.cz

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2