Pražský Majáles 2011 se zapsal jako festival s velkým "F"

majálesZ hlavy stále nemůžu dostat obraz rozvášněných davů lidí, kteří skandují jména proslule známých i méně slavných kapel, příjemně hřející slunce, vtíravý text písně wé tečka fejsbuk tečka com a mnoho dalších aspektů. To znamená, že Majáles 2011 na mně nějaké stopy zanechal. A jsou to stopy s pozitivním dopadem. 

 

Festival s velkým „F"

Již po prvním pohledu na připravovaný areál Majálesu bylo jasné, že festival to bude opravdu velký. A to nejen rozlohou. 

Kolem jedenácté hodiny dopolední byly přípravy v plném proudu. Řešilo se, kam umístit býka na rodeo, jestli je důležité, aby byl zrovna tenhle stánek ve stínu, který člen ochranky bude hlídat divadelní stage a který kontrolovat pásky u vstupu... Později pobíhali organizátoři od stánku ke stánku a dolaďovali poslední detaily, aby bylo vše perfektní a návštěvníci si festival náležitě užili.divadlo

Festivalové běsnění zahájil průvod, který vyrazil kolem jedenácté hodiny z Náměstí republiky a v jednu svým vpádem oživil prázdný areál. V minutě se pod pódii začali srocovat fanoušci, u stánků se tvořily fronty, na loukách posedávaly hloučky studentů a klábosily. Do toho propukla volba Krále Majálesu, v níž se studenti jednotlivých škol snažili získat co nejvíce hlasů právě pro svého kandidáta.

 

Fronta jako společenská událost

Hlavní bylo, aby byl dostatek piva, jídla a rozmanité zábavy. Stánků s občerstvením bylo vzhledem k nemalému počtu návštěvníků tak nějak úměrně. Fronty sice byly, ale naštěstí ne dlouhé. A co si budeme povídat - ty fronty na pivo a grilované klobásy k festivalům prostě patří. Je to vlastně taková společenská session, kde si popovídáte s ostatními hosty akce a kdo ví, s kým si tam padnete do oka.

Co se týče očí, tak mezi nejoblíbenější nespotřební zboží patřily asi sluneční brýle. Slunce totiž kvůli Majálesu upravilo majálessvůj vlastní zamračený program a svítilo a hřálo, což se v porovnání s předchozími dny zdálo být až neuvěřitelné. K sehnání byly jak klasické sluneční brýle, tak i s různobarevnými obroučky bláznivých tvarů, které se ti odvážnější a opilejší odhodlali i nosit.

 

Hudební hvězdy i hvězdičky

Velkou výhodou letošního Majálesu bylo rozdělení areálu na placenou a neplacenou zónu. Tudíž i náhodní kolemjdoucí si mohli ve Stromovce užít trochu té kultury a nemuseli si kupovat lístek.

Bylo zde i pár návštěvníků, jimž se poštěstilo získat VIP vstupenky. V rámci výhod pak měli vstup do zákulisí a mohli si užít příjemnou afterparty pod taktovkou DJ Mardošy.

Na hlavních pódiích sice hráli takoví hudební velikáni jako Chinaski, Divokej Bill, Sto Zvířat, UDG, Wohnout anebo Mig 21,chinaski ale i malá pódia v neplacené zóně skýtala dobré kapely. Byť to byly hvězdičky téměř neznámých jmen, tak někteří uměli svého hostování na festivalu využít a určitým způsobem se zapsat do paměti návštěvníků. Emeriver toho dosáhli pomocí CD s jejich nahrávkami rozdaných zdarma, Vagyny dy Praga kvůli notné dávce alkoholu v krvi a Caktus Showband svou neotřelou image.

Opět se potvrdilo, že festivaly jsou jedním z toho nejlepšího, co léto může nabídnout. Přátelé, hezké počasí, příjemná hudba.

 

 

 

Markéta Šretrová

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
1
2
3