O novele loterijního zákona, hazardu ve světě sportu, sázení přes internet a kvízomatech

Gambling 2018Od ledna 2018 platí v České republice druhá vlna opatření na omezení hazardu. Co to znamená? A jaký je současný stav hazardního hráčství v České republice? S jakými problémy se stále potýká?

Výherní automaty postupně vymizely z hospod a smějí být pouze v hernách a kasinech. Všichni hráči, kteří do herny či kasina přijdou, musí být zaregistrováni, tedy provozovatel musí ověřit jejich totožnost a zřídit jim hráčský účet, kde si každý nastaví, jak dlouho chce hrát. To platí i pro ty, kteří do herny přišli třeba na pivo. Současně povinností heren a kasin je monitorovací systém a uchovávání záznamu, který si mohou vyžádat kontroloři. Tento záznam musí být kvalitní, rozpoznat by se měl jak obličej, tak například druh bankovek. Dále je tu povinnost zakrytí oken budov, povolen je pouze nápis herna. Platí zákaz nabízet občerstvení zdarma. Stanoveny jsou i časové limity hraní a doba nucené pauzy. Po každých dvou hodinách musí následovat čtvrthodinová přestávka. V kasinu se může za hodinu prohrát maximálně 450 tisíc, v herně 45 tisíc. Upravila se i výše daně, u technických her činí 35%, u ostatních 23%. Český trh se otevřel i pro zahraniční provozovatele, kteří také mohou provozovat hry na internetu.

Podle Transparency International klesl v Česku počet automatů asi na 7000 (v roce 2010 to bylo 130tisíc). Ministerstvo financí, které do statistik zahrnuje i automaty povolené podle nového zákona o hazardu, evidovalo hruba 30tisíc. Přestože v posledních letech začala města omezovat hazard, ukázalo se, že navzdory omezením, příjmy z hazardu dokonce stouply. Příkladem je Praha, které v roce 2013 činily příjmy z automatů 689 milionu korun, v roce 2016 to již bylo 727 milionů. A to napříč tomu, že hazard reguluje od roku 2008, kdy počet heren omezila a v roce 2016 zakázala úplně. Kasina jsou povolena pouze ta, která nabízejí i živé hry – např. ruletu s krupiérem. Příjmy z hazardu se zvýšily také Prostějovu a Olomouci.

Příjmy naopak klesly Brnu. Velmi striktní je Žďár nad Sázavou a Frýdek-Místek, kde nenajdete žádný automat. Díky tomu městům skutečně klesly příjmy z hazardu, Berounu o 6milionů, Frýdku-Místku o 35milionu korun. Zajímavě se k hráčství postavil Beroun, který nepřistoupil k plošnému zákazu a získává tak ročně do rozpočtu zhruba 22,7milionu. Svůj postup odůvodňuje tím, že se ukázalo, že příčinou nepořádku a rušení nočního klidu nejsou herny, ale jiné faktory. Celkově si města zrušení heren pochvalují. V Kolíně například vznikly místo heren kavárny a cukrárny. Tamní starosta Vít Rakušan k tomu dodává, že díky hazardu poklesla kriminalita, ubylo vandalů a zlepšil se noční klid.

Přestože s novým zákonem došlo k vymýcení heren, společnost i politici jsou spokojeni, problém nezmizel. Celkově hráči v Česku v roce 2017 prohráli v hazardních hrách celkem 39,8 miliardy korun. To je o půl miliardy víc než v roce 2016. Díky vymýcení heren gamblery nevidíme, to však neznamená, že nejsou. Naopak. Otevřel se nový online prostor, který láká stále mladší a movitější hráče. Podíl hraní na internetu vzrostl, v roce 2017 na něj připadla třetina utracených peněz. Rozmach sázkových, kurzových firem, které vytvářejí jedinečnou sázkařskou komunitu, a která umožňuje svým klientům sdílet informace a nacházet inspiraci, představuje velký problém. Začátečníkům je kromě odborného zaškolení umožněno v chatových místnostech se dostat do virtuální sociální sítě gamblerů. Mohou hrát nejprve volně bez financí, poté jsou jim poskytovány velké výhody a slevy“ (SANANIM 2018). Jedná se o model, který můžeme vidět u dealerů tvrdých drog. Tato forma gamblingu je velmi nebezpečná, neboť hráč se do něj „ponoří“, nevnímá nic jiného, má problém proces ukončit. V případě, že udělá chybu, v další volbě víc riskuje. Atmosféru prostupuje poselství „Když nehraješ, nikdy nemůžeš vyhrát:“, což vyvolává falešnou představu, že nelze vyhrát v životě jinak a člověk bez odvahy (=hrát) je looser = budižkničemu. (SANANIM 2018).

Činnost sázkových firem je velmi promyšlená. Tím, že propojuje hazard se světem sportu, který je společensky „cool“, činí sázení veřejností akceptovatelné. Tato forma sázení však sebou nese stejná rizika, jako u jiných tipů závislostí. Stále jde o činnost, která může uživatele zcela pohltit a stáhnout ho do světa gamblingu. V tomto případě je však závislý hráč v horší pozici oproti hráčům v kamenných pobočkách a hernách, neboť hráč sedí doma a nikdo o jeho jednání neví. Internetový svět sebou přináší anonymitu, která podporuje závislé hráče v jejich činnosti.

Další problém představují tzv. kvízomaty. Ty fungují na principu náhody, kdy se do automatu vloží peníze a na displeji se objeví jednoduchá kvízová otázka. Po jejím zodpovězení se roztočí válce jako na běžném výherním automatu a hazardní hra začíná. A tak to jde stále dokola. Díky prvku náhody nespadají podle provozotatelů kvízomatů tyto stroje do loterijního zákona, tudíž se z nich neodvádí denní poplatky ani daně. Stát musí nechat vypracovat na každý kvízomat znalecký posudek a teprve potom vést soudní řízení, a to s každým provozovatelem zvlášť.

 

V současné době se stále čeká na centrální registr hráčů. Ten má „ambice omezit patologické hraní u lidí, kteří pobírají sociální dávky nebo neplatí alimenty. Dovedu si představit, že se části průmyslu registr moc nelíbí a doufám, že se kolegům z ministerstva financí podaří problém vyřešit,“ řekl národní drogový kooridnátor Jindřich Vobořil.

 

Vložila: M. Kunstová, červenec 2018

 

Zdroj:

 

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/pater-loterijniho-zakona-stale-nefunguje-registr-hracu-hned-tak-nebude-1340405

https://www.encyklopediehazardu.cz/rubriky/legislativa-a-historie/kvizomaty-co-to-je-a-proc-delaji-vrasky-zakonodarcum_92.html

 

https://ekonomika.idnes.cz/herny-hazard-hraci-automaty-gambleri-kvizomaty-f54-/ekonomika.aspx?c=A180216_204035_ekonomika_ane

 

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hraci-prohrali-loni-v-hazardu-39-8-miliardy-kc-mezirocne-o-0-5-miliardy-vic/1621330


https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/pocty-hracich-automatu-v-cesku-dramaticky-klesly-cesko-prest/r~0c5ce1f039a611e8b8310cc47ab5f122/?redirected=1531386445

 

https://www.vlada.cz/assets/ppov/protidrogova-politika/koordinace/Prezentace_Sananim_15052018.pdf

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28
29
30
31
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
1
2
3