Obecné informace - práce a studium (Work and Study)

Tento program je spojením práce a studia v zahraničí. Jedná se o vhodné řešení jak pro ty, kdo chtějí absolvovat jazykový kurz a zároveň si vydělat na jeho financování. Pracovat můžete téměř kdekoli, na jakékoli pozici a jak dlouho budete chtít, záleží na vašich požadavcích a na nabídkách agentur.

 

Kdy a kde

Cílovou zemi si můžete vybrat z široké nabídky agentur. Často se v ní objevují země EU, agentury jsou schopny zajistit práci i v zemích, v nichž je potřeba pracovní povolení či vízum, například v USA nebo v Austrálii. V případě statutu studenta máte nárok na určitý počet hodin práce týdně (většinou 20 h.). Délku programu si můžete zvolit sami, většinou se pohybuje v rozmezí několika týdnů až měsíců.

 

Podmínky účasti

Většina těchto programů nebývá nijak omezena, jedinou podmínkou bývá dosažení 18 let. Pro práci jsou vhodné alespoň základní jazykové znalosti, často však bývá vyžadována znalost intermediate. Zkušenosti v oboru většinou nejsou nezbytně nutné, na jejich rozsahu však závisí pracovní pozice, kterou získáte.

 

Práce

Máte na výběr z mnoha pracovních pozic a záleží na vás, jakou práci chcete vykonávat a zda pro ni máte předpoklady. Nejčastější je práce v turistickém ruchu (různé pozice ve stravování, hotelech, na výletních lodích, v zábavních parcích), pomocné práce ve zdravotnictví (péče o děti či starší osoby), práce na farmách, v továrnách, různé dělnické profese apod.

 

Asistence agentury

Hlavním úkolem agentury je vyřízení formalit souvisejících s pobytem v cizí zemi, zapsání do (nejen) jazykového kurzu a zajištění pracovní pozice dle typu programu. Podle toho, jak moc chcete být samostatní, si můžete zvolit míru pomoci agentury od pouhého poskytnutí kontaktů na zaměstnavatele až po komplexní zajištění práce včetně smlouvy se zaměstnavatelem.

 

Další služby agentury

Agentura vám může pomoci i s řadou dalších záležitostí: zajištění letenky a dopravy na místo práce, předodletové a popříletové školení, ubytování, nepřetržité asistenční služby, pojištění a další. Je jen na vás, nakolik se rozhodnete těchto služeb využít a také kolik hodláte do programu investovat.

 

Typy programů

Agentury nabízejí dva hlavní typy programů: samostatné hledání práce a práci zajištěnou agenturou. Při samostatném hledání (Independent program) si práci hledáte sami, agentura vám pomůže poskytnutím kontaktů na zaměstnavatele, zaškolením a asistencí při vyřizování formalit. Pokud vám práci zajišťuje agentura (Placement Program), platíte o něco víc, za což vám agentura zprostředkuje konkrétní pracovní pozici a poskytne výše zmíněné asistenční služby.

 

Poplatky

Cena se liší podle země, délky pobytu a typu programu, a také délky jazykového kurzu: cca od 20 000 - 85 000 Kč.

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Michaela Vondrušová, 22. 2. 2007, zdroj: Internet.
Poslední aktualizace: M. Borovská, prosinec 2017

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2