Studium cizinců v ČR

Studium cizinců na českých vysokých školách - v českém jazyce

PrahaJste cizinec/ cizinka a chcete studovat na vysoké škole v Česku, nemůžete si však dovolit drahé studijní programy v angličtině? Nebo se vám čeština natolik zalíbila, že byste v ní chtěli absolvovat celé své studium? 

Letní školy slovanských studií

Letní školy slovanských studií (dále jen „LŠSS“) jsou studijní kurzy pořádané několika veřejnými vysokými školami v České republice. Kurzy se konají každoročně v průběhu letních měsíců (červenec, srpen, září) a jejich délka se pohybuje od 2 do 4 týdnů v závislosti na náplni kurzu zvolené jednotlivými pořádajícími školami.

Obecné požadavky na přijetí cizince do školy

Na české základní, střední a vysoké školy mohou nastupovat studenti a žáci s cizí státní příslušností při splnění některých základních požadavků. Kromě specializovaných škol patří mezi jeden z požadavků také znalost českého jazyka.

Čeština pro žáky-cizince


V současné době, kdy ve školách narůstá procento žáků-cizinců, je potřeba podpořit výuku češtiny jako cizího jazyka. Na tuto potřebu reagoval úkol Čeština pro žáky-cizince, který se zaměřil na tvorbu metodických materiálů pro 1. stupeň ZŠ (v dalších letech se předpokládá příprava metodických materiálů pro 2. stupeň ZŠ).

Sociální a zdravotní zabezpečení žáků a studentů s cizím státním občanstvím v ČR

Žáci a studenti s cizím státním občanstvím mají samozřejmě přístup do vzdělávacího systému České republiky. Do vysoké míry se na ně v takovém případě vztahují výhody českých studentů a žáků, avšak také některá omezení.

 

 

 

 

 

Informační portál zaměřený na začleňování žáků-cizinců do českého vzdělávacího systému

Tento informační portál se zabývá začleňováním žáků - cizinců do českého školství. Je určen pedagogům, kteří se věnují integraci cizinců do českých škol.

Přehled jazykových kurzů českého jazyka pro cizince (CZECH FOR FOREIGNERS)

 

 Multikulturní centrum Praha sestavilo seznam jazykových kurzů v ČR, kde je možné se připravit na zkoušku z českého jazyka, která je od 1.1. 2009 podmínkou pro získání trvalého pobytu v ČR. Seznam institucí nabízejících kurzy českého jazyka najdete ZDE.

General information on the scholarship programme in Czech republic

The Government of the Czech Republic offers scholarships within the framework of its Foreign Development Assistance in support of the study of foreign nationals from developing countries at public institutions of higher education in the Czech Republic. 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
31
1
2
3
4