Odvolání na VŠ - nepřijetí ke studiu - žádost o přezkoumání rozhodnutí

Pro mnoho nepřijatých je velkou nadějí takzvané odvolání, podle vysokoškolského zákona nazývané přezkumné řízení. Žádost o přezkum rozhodnutí o nepřijetí ke studiu je nutné podat děkanovi fakulty nejpozději do 30 dnů od doručení záporného vyrozumění. Zmeškání lhůty promíjejí fakulty pouze z velmi závažných důvodů. Rozhodnutí o přezkumném řízení se školy snaží doručit také nejdéle do 30 dnů, přestože jim zákon žádnou lhůtu nestanovuje.

Prohlédněte si své testy

Podání žádosti o přezkum by měl každý odmítnutý uchazeč dobře zvážit. Je dobré využít možnosti, kterou školy nabízejí, a v určené dny nahlédnout do vlastních přijímacích testů (ze zákona máte nárok nahlédnout do všech svých materiálů, které mají význam pro rozhodnutí o přijetí). Studenti by si měli zjistit, zda vůbec v testech dosáhli dostatečného počtu bodů požadovaného pro přijetí na fakultu. Pokud uchazeč u přijímaček neprospěl, nemá smysl odvolání podávat! Odvolání podávejte jen pokud jste pod čarou pro přijetí, ale přijímací zkoušky jste udělali. Pokud nemají uchazeči žádost podloženou konkrétně, například chybou ve vyhodnocení testů, nemají v přezkumném řízení mnoho šancí. Podle údajů ze studijních oddělení vysokých škol v České republice využilo v posledních letech (školy mají povinnost zveřejňovat protokoly o přijímacím řízení od r. 1999) práva nahlédnout do svých materiálů pouze deset až patnáct procent studentů.

 Obecné zásady pro úspěšné rozhodnutí o přezkumném řízení

1) Odvolání má všechny náležitosti – jméno, datum konání přijímacího řízení nebo jednací číslo, obor, odůvodnění, včas zasláno na správnou adresu (ve lhůtě 30 dnů od doručení rozhodnutí).

2) Odůvodnění je založeno na chybně ohodnocené odpovědi v přijímacím testu nebo na nejednoznačnosti zadání či odůvodnění, že má odpověď je také správná a měla by být rovněž bodově ohodnocena.

3) Projevuji zájem o studium a jsem těsně pod čarou pro přijaté.

4) Mám velkou praxi a budu přínosem pro školu a obor.

5) Pokud neuspějete s odvoláním u děkana, můžete odvolání poslat i rektorovi.


Poslední aktualizace: Jana Beničáková, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5