Papír, který zachrání včely?

Rychlá industrializace a nebývalý rozvoj měst jsou příčinou toho, že včely musí létat mnohem dál při hledání rostlin, které potřebují. Dlouhé vzdálenosti je vyčerpají. To je přivádí na pokraj vyhynutí.

Agentura Saatchi & Saatchi IS spolu Manufakturou na ruční papír vyvinula takzvaný "Bee Saving Paper" - inovativní biologicky odbouratelný materiál, který může být použit pro mnoho účelů a funguje jako energetický zdroj pro včely, který jim pomůže létat dále.

Papír obsahuje jedinečnou formu energie, bohatou na glukózu, kterou včely milují. Jde o speciální druh cukru, známý jako "fondant pro včely", kterým včelaři přikrmují včely během zimního období. Není ho třeba do papíru přidávat velké množství, už 0,5 kg této pasty stačí k tomu, aby nakrmilo několik tisíc včel.

Papír obsahuje také semena z medonosné byliny svazenky vratičolisté. Svazenka patří mezi oblíbené rostliny včel.

Včely se díky tomuto papíru nejenom nabaští, ale také rozšíří semena medonosné rostliny.

Včelí papír je potažen vodouředitelnou barvou na bázi UV záření, se vzorem plným kruhů viditelných pouze pro včely. Proč zrovna červené kruhy? To co my vidíme jako překrásnou louku, včely vidí jako pole červených kruhů.

 Tyto ultrafialové vzory naznačují "přistávací zóny" pro včely, upozorňují je na části rostlin, které obsahují nektar a pyl. Mohl by být nějaký lepší způsob, jak přilákat včely tento papír? 

"Věříme, že jsme vyrobili první papír, na který by mohla být pyšná i Matka příroda. V současné době se naše práce zaměřuje na hledání partnerů, kterým není budoucnost včel cizí.  Víme, že náš papír nevyřeší celosvětový problém, ale doufáme, že alespoň přinutí lidi přemýšlet o významu včel", říká Tomasz Bujok a Anna Gadecka, senior copywriteři společnosti Saatchi & Saatchi IS, spoluzodpovědní za tento projekt.

Třeba někdo brzy vyrobí nádobí na jedno použití z "včelího" papíru

 

Zdroj: www.beesavingpaper.com

Vložila: B.Bieliková, srpen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31