Pět rad, jak si vybrat vysokou školu

Výběr vysoké školy začíná být velmi diskutované téma. Termín podání přihlášek se pomalu blíží. V současné době se navíc můžete svobodně rozhodnout, co chcete jít studovat. Zde máte několik tipů, které vám mohou pomoci při rozhodování.

Jaké předměty vás baví?

Jestli chcete být v budoucnu spokojení, měli byste mít práci, která vás bude naplňovat a bavit. Při hledání vysokoškolského oboru se tedy zamyslete nad tím, zda nabízí předměty, které vás zajímají a případně vám aspoň trochu jdou. Jestliže bojujete s matematikou, zřejmě vás ani nenapadne hlásit se na "MatFyz". Avšak záludná matematika může každoročně "zkolit" i řadu nadějných informatiků na progamátorských oborech.

Jděte na den otevřených dveří

Jestli jste si už vybrali zaměření, určitě se běžte podívat na vybrané školy během dní otevřených dveří. Poznáte své potenciální učitele, spolužáky, prozkoumáte budovy a můžete si s sebou odnést důležité materiály.

Přijímací zkoušky

Ze získaných materiálů a informací se také dozvíte, jak probíhají přijímací zkoušky. Většina vysokých škol má navíc vzorové nebo staré testy k dispozici ke stažení na webových stránkách. Jestli se vám budou zdát těžké, nevěšte hlavu. Většina přijímacích zkoušek je těžká a nemusíte na vše znáte odpověď. Důležité je spíše to, kolik lidí dopadne lépe než vy. Na méně populární obory, jako je například estetika, se dostane snáz než třeba na práva, na která se často hlásí ti nejlepší studenti, a je proto těžké je "překonat".

Kontaktujte studenty, co už tam studují

Snad skoro všichni vysokoškoláci mají založenou skupinu na Facebooku nebo na jiné sociální síti. Zkuste zapátrat a někomu z nich napsat a zeptat se na přijímačky, obtížnost studia, časovou náročnost, vyučující.... Studenti bývají přátelští a rádi vám odpoví.

Poraďte se s přáteli

Sedněte si s přáteli, sdělte jim svoji vizi o vysokoškolském studiu a zajímejte se o jejich názor. Může pomoci, když vyslechnete názor někoho, kdo vás dobře zná. Třeba vám pomůže najít tu správnou cestu.

Hlavně si ale zapamatujte: Je to váš život a konečné rozhodnutí je jen na vás!

 

Zdroj: studentmag.topzine.cz 

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2