Pojištění na cesty

Při cestách do zahraničí byste neměli opomenout i pojištění. Evropský průkaz zdravotního pojištění vám sice v zemích EU (a na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku a Švýcarsku) stačí na poskytnutí základní lékařské péče, ale i tak je lepší se připojistit. Takové pojištění vám sjedná buď zdravotní, nebo jakkákoli jiná pojišťovna. Některé banky nabízejí mezinárodní platební karty, ke kterým klient buď automaticky, nebo za poplatek dostane také cestovní pojištění. Než tedy budete nějaké shánět, zkontrolujte si i tuto možnost. Ať neplatíte zbytečně!

Základem je pojištění léčebných výloh. Pojišťovna vám uhradí léčbu náhlých onemocnění, lékařské ošetření, pobyt v nemocnici, ošetření úrazu. Pozor, stomatologická péče má nižší limity než léčebné výlohy. V zahraničí vám bolavý zub ošetří, ale počítejte s poměrně velkou částkou, kterou budete muset doplatit. Pokud se jedná o takový zdravotní problém, že se nemůžete do České republiky dopravit tak, jak jste plánovali, zajistí vám pojišťovna také převoz - tzv. repatriaci.

Pojistné částky u léčebných výloh se pohybují v řádu milionů korun, u dražších pojistek bývají i neomezené. Výše limitů pojištění v zásadě závisí na volbě klienta, ale pojišťovny mívají přednastavené standardní (např. 1 mil. Kč, 2 mil. Kč, neomezený apod.).

Dobré je zařídit si i úrazové pojištění. To se vztahuje na trvalé následky způsobené úrazem, tělesné poškození, případně také smrt způsobenou úrazem. Pojistná částka se v tomto případě často pohybuje v řádech statisíců.

K takovémuto běžnému pojištění můžete přidat i pojištění zavazadel, odpovědnosti za škodu, či pojištění stornovacích poplatků. Ale to už do Zdraví nepatří.

Nadstavbou k pojištění je pojištění rizikových sportů. Pokud tedy cestujte do zahraničí za adrenalinovými aktivitami, pojistěte se i speciálně na ně. Důležité je dávat pozor, jestli je sport rekreační, nebezpečný, nebo už rizikový. Za rekreační sport se považuje například lyžování, a na to stačí většinou běžné cestovní pojištění. Nevyplatí se lyžovat mimo vyznačené tratě (sjezdovky). Může se stát, že si náklady na transport k ošetření a léčbu zaplatíte sami. Je ovšem možné pojistit si přímo lyžování mimo vyznačené trasy. Podobné je to i u cyklostezek. Rozdíl je také mezi vysokohorskou turistikou a horolezectvím. Pojištění vysokohorské turistiky není těžké sehnat. Horší je to už s horolezectvím. To patří většinou do nepojistitelných sportů, ale i tak je možné se připojistit. V tom případě čekejte vysokou pojistku. Záleží také na náročnosti terénu (nadmořské výšce) a na lokalitě. Podobné je to i při průzkumu jeskyň a podzemních prostorů. Turistika na Slovensku (při využívání řetězů a žebříků, nemluvě o používání horolezecké výstroje, např. maček) si jistě také zaslouží svoji pojistku.

Vodní sporty jsou velice oblíbené a dostupné i pro neprofesionály. Pojištění pro ně nabízí většina subjektů na pojišťovacím trhu. Jachting, surfování, a další – vše si vyžaduje pojistku, která je běžně dostupná. Rizikovějším sportem je rafting. Opět se cena zvyšuje podle nedostupnosti oblasti, kam se chystáte.  Potápění s dýchacím přístrojem je dnes také celkem běžné, a tedy běžně pojistitelné. Podobné je to i u tandemových seskoků a leteckých sportů.

Pojištění si můžete nechat "ušít na míru". A vyplatí se. V případě nějakých problému by se taky vaše konto mohlo pěkně ztenčit.

Tématu pojištění se věnují články na serveru www.mesec.cz, stojí za to si je pročíst.

www.mesec.cz - seznam zemí, se kterými má ČR speciální dohody v oblasti zdravotnictví

www.mesec.cz - příklady cen pojištění u různých organizací

www.mesec.cz - nákup cestovního pojištění, rady a místa, kde se dá sjednat

www.mesec.cz - možnost porovnání cen různých nabídek cestovního pojištění

www.mesec.cz - orientační ceny lékařských zákroků v zahraničí, úroveň tamního zdravotnictví

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Mgr. Julie Čákiová, Datum: 30.8.2007, Zdroj: výše uvedené internetové adresy 
Dostupné 22. 6. 2010
Poslední aktualizace: Dana Šatrová, srpen 2015

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
 
 
 
 
 
 
 
8
9
10
11
12
13
14
 
 
 
 
 
 
 
15
16
17
18
19
20
21
 
 
 
 
 
 
 
22
23
24
25
26
27
28
 
 
 
 
 
 
 
29
30
1
2
3
4
5