Prázdniny se blíží, máte platný pas i občanku?

cestováníZnáme to všichni. Když se nám to zrovna nejvíce nehodí (typicky např. před odjezdem na dovolenou), zjistíme, že nám propadá cestovní doklad. Předejděte letos raději obíhání úřadů za pět minut dvanáct a zkontrolujte si datum platnosti vašeho pasu nebo občanky než začnou prázdniny!

Občanský průkaz:

S občankou dnes můžeme cestovat v rámci zemí Shengenského prostoru, Evropské unie a několika dalších evropských výjimek (např. na Balkánském poloostrově)

Přehled zemí, do kterých můžete cestovat jen s OP: 

Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Dánsko (do Grónska jen s pasem), Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Gibraltar, Gruzie, Guernsey, Chorvatsko, Irsko, Island, Isle of Man, Itálie, Jersey, Kosovo*, Kypr (nikoliv Severní), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko**, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie***

*Akceptuje pouze občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem

**Akceptuje jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, do Podněstří lze cestovat pouze s pasem.

***K Brexitu zatím zcela nedošlo a občanský průkaz tak zůstává platným dokladem pro cesty do Velké Británie i přidružených území v Evropě.

 

Do ostatních zemí světa je pak nutné vzít sebou cestovní pas. Dejte si přitom pozor! Některé země navíc vyžadují, aby platnost Vašeho pasu při Vašem vstupu do země byla ještě minimálně dalších 6 měsíců, jinak řečeno, aby platnost Vašeho pasu vypršela nejméně za šest měsíců od vstupu do země. 

 

Tak hodně zážitků na Vašich cestách a bezstarostné prázdniny!

 

Zdroj: https://www.cestujlevne.com/blog/cestovani-obcansky-prukaz
Vložila: Simona Fialová, červen 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2