Problémy s výslovností cizího jazyka? Zkuste tyhle typy!

Ne každý má na jazyky talent. Někteří s tím prostě bojujeme. Pokud se chcete zlepšit ve správném vyslovování slov cizího jazyka, zkuste tyhle typy. Není to zas tak těžké.

Teorie

Pokud se z jakýchkoliv důvodů nemůžete vydat do ciziny, abyste si jazyk poslechli naživo, tak si vezměte k ruce alespoň učebnici. Úplně nejlepší je ta, co obsahuje CD. Pusťte si úvodní kapitoly. Sice je to děsná nuda, ale právě ty se správné výslovnosti věnují. Naučíte se tak, jak se jednotlivé hlásky a jejich kombinace mají správně vyslovit.

Konzultant

Nejlepším konzultanten je samozřejmě rodilý mluvčí. Ten má jazyk tzv. "v uchu" a upozorní vás na chyby ve výslovnosti (případně i některé další). Když není rodilý mluvčí, může pomoci alespoň člověk, který v dané zemi nějakou dobu žil nebo se títmto jazykem dlouhodobě zabývá.

Nahrávky

Sice to jsou hotová muka poslouchat svůj hlas z nahrávky, ale může vám to pomoct. Zkuste si nahrát, jak čtete cizojazyčný text a pak si to přehrajte. Třeba zjistíte, že špatně vyslovujete konkrétní hlásku nebo použváte špatně přízvuk. Označte si chyby v textu a zkuste se na ně soustředit.

Jazykolamy

Kdo je už trošku zběhlejší v jazyce, tak může vyzkoušet jazykolamy. Schválně, jak vám půjdou tyhle?

Trénink

Už jste si všimli, jaké jevy vám dělají potíže? Tak si slovíčka třeba vypište do seznamu nebo na barevné papírky a nalepte si je po bytě (nebo alespoň po pokoji) a procvičujte, kdykoliv bude příležitost. Za chvíli si na správnou výslovnost zvyknete a chybu už neuděláte.

Poslouchejte

Vůbec nejlepším řešením je poslouchat jazyk od rodilých mluvčích. Pokud žádné takové kamarády ani známé nemáte, tak využijte filmy, seriály nebo zahraniční videoblogy. Nebo se třeba ve vašem okolí konají nějaké kulturní akce zaměřené na cizí jazyk a kulturu.

Jestli jste na vysoké škole, tak si zkuste zjistit, jestli náhodou nemá tzv. "Buddy program". Ten spojuje zahraniční a místní studenty a pomáhá jim tak se snáze přizpůsobit novému prostředí. Díky programu i poznáte novou kulturu a třeba si uděláte super kamaráda.

 

Zdroj: studentmag.topzine.czwww.uebersetzung.at/twister/
Poslední aktualizace: Jana Beničáková, březen 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2