Proč kupovat Fairtrade banány?

Banány, jedno z nejoblíbenějších tropických ovocí, jsou pěstovány miliony drobných zemědělců a pracovníků na plantážích v tropických oblastech. Jsou základní potravinou pro miliony lidí v rozvojových zemích i oblíbené ovoce v našem nákupním košíku.

Jsou pěstovány jak na malých rodinných farmách, tak na mnohem větších komerčních plantážích. Banánový průmysl poskytuje zaměstnání pro tisíce lidí v Latinské Americe, Karibiku, jihovýchodní Asii a v západní Africe. Vytváří zásadní devizové příjmy, na kterých vlády těchto zemí závisí a peníze z prodeje putují na rozvoj zdravotnictví, vzdělávání, infrastruktury a dalších sociálních služeb.

Návětrné ostrovy například tradičně získávají zhruba pětinu svých celkových výnosů právě z vývozu z banánů. Pro Ekvádor a Kostariku jsou tato čísla kolem 9 a 8 procent. Kromě toho zaměstnává banánový průmysl tisíce lidí v distribučních sítích a supermarketech po celém světě.

Obchod s banány je základním kamenem mnoha ekonomik rozvojových zemí. Sociální problémy v tomto průmyslu jsou mnohé a složité. Zprávy o problémech v tomto odvětví často vyzdvihují žalostně špatnou situaci pracovníků: nízké mzdy, nejisté zaměstnání, omezení práva organizovat se a manipulace s nezdravými a environmentálně nebezpečnými chemickými látkami bez dostatečné ochrany.

Drobní zemědělci, jejichž živobytí je závislé na růstu banánů také čelí výzvám, jako jsou rostoucí výrobní náklady, při tom stagnace cen. Také závažné dopady změny klimatu a klimatických podmínek činí výrobu nepředvídatelnou a neudržitelnou.

Jak to Fairtrade zlepšuje?

Fairtrade pracuje na podpoře jak pěstitelů banánů, tak pracovníků zaměstnaných na plantážích. Faitrade vizí je  spolupráce s obchodníky, tvorba většího příjmu pro producenty, zajištěním slušné ceny a slušných odměn za těžkou práci, která je každodenní realitou pěstování tohoto oblíbeného ovoce.

Banány nesoucí značku FAIRTRADE byly vyrobeny malými zemědělskými organizacemi nebo plantážemi, které splňují sociální, ekonomické a ekologické normy Fairtrade. Standardy zahrnují ochranu práv pracovníků a životního prostředí a platbu minimální Fairtrade ceny s možností investování do místních obchodních nebo komunitních projektů.

Film Come On In to Coobana Fairtrade Banana Plantation, vypráví příběhy lidí pracující pracujících v tomto průmyslu.

 

Zdroj: www.fairtrade.org.uk

Vložila: B.Bieliková, červenec  2018

Poslední aktualizace: M. Plisková, srpen 2019

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31