Ráno cyklostezka, večer párty prostor. I tak může vypadat vaše ulice díky dynamickému chodníku!

Mezinárodní studio pro design a inovace CRA-Carlo Ratti Associati navázalo spolupráci s laboratořemi Alphabet's Sidewalk Labs z Toronta a navrhli pro ně Dynamic Street.

Je to prototyp modulárního a rekonfigurovatelného dlažebního systému, který umožňuje, aby se vzhled ulice bez problémů přizpůsoboval potřebám lidí. Projekt je založen na rozsáhlých zkušenostech výzkumu designu ulice společnosti Sidewalk Labs a umožňuje pracovat s nejnovějšími technologickými koncepcemi. Instalace tohoto systému probíhá v Torontském studiu Quayside 307, bývalé průmyslové budově přestavěné na hlavní sídlo a experimentální pracoviště Sidewalk Labs, kde je k vidění během léta 2018.

Dynamic Street se skládá z řady šestihranných modulárních dlažeb, které mohou výt vyzdvihnuty a vyměněny během hodin nebo dokonce během někohlika minut a rychle tak změnit funkci ulice, aniž by došlo k narušení jejího provozu. Tento systém je inspirován pilotním projektem francouzské výzkumné skupiny IFSTTAR, jejím demontovatelným podchodem v Nantes. Projekt zkoumá různé vzory, které lze vytvořit na šestihranné mřížce a integraci světla do jednotlivých dlažeb. Každá dlaždice může také hostit element „Plug and Play“ - tedy vertikální struktury, jako jsou tyče, sloupky nebo dokonce basketbalové koše.


Představte si městskou ulici, která se nachází mezi budovami s převážně pěší a cyklistickou dopravou. Během ranních a večerních hodin na ní prodí lidé dojíždějící do práce. Kolem poledne a večer by mohly rodiny používat ulici jako herní prostor. A o víkendu může být ulice uzavřena z důvodu konání večírku nebo basketbalu.

Na výstavě, se mohou návštěvníci zapojit do tvorby dynamické ulice tím, že si hrají na digitálním „konfigurátoru“ a navrhují vlastní městské uliční scénáře.

Instalace je experiment a prostor pro aktivní výzkum. "Očekáváme, že se bude design ještě proměňovat, protože se učíme ze zpětné vazby a testů. Na této první instalaci jsou dlaždice vyrobeny ze dřeva, je to model, který se dá rychle měnit – pozdější verze však budou vyrobeny z odolnějších materiálů, jako je například beton.“ Vysvětluje Chris Anderson, designer městských prototypů pro Sidewalk Labs a dodává: “Těšíme se na to jaké nové aktivity pro městské ulice návštěvníci vymyslí.“

"Dynamická ulice vytváří prosto pro experimenty v městských oblastech. Usilujeme o vytvoření ulice, která reaguje na neustále se měnící potřeby občanu“ říká profesor Carlo Ratti, zakladatel CRA a ředitel Senseable City Lab na Messachesettském Institutu technologií (MIT): „ I proto, že po ulicích nejspíš brzy začnou jezdit autonomní vozidla, můžeme si představit adaptabilnější silniční infrastrukturu.“

The Dynamic Street Projekt společnosti Sidewalk Labs with CRA-Carlo Ratti Associati CRA Team: Carlo Ratti, Giovanni de Niederhausern, Saverio Panata, Emma Greer (vedoucí projektu), James Schrader, Rui Guan, Luca Giacolini, Alessandro Tassinari, Aunie Frisch

Photo by: David Pike

Construkce: Pac Team

 

Zdroj: www.carloratti.com, www.sidewalktoronto.ca

Zdroj Fotografie: www.carloratti.com

Vložila: B.Bieliková, červenec 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
1
2
3
 
 
 
 
 
 
 
4
5
6
7
8
9
10
 
 
 
 
 
 
 
11
12
13
14
15
16
17
 
 
 
 
 
 
 
18
19
20
21
22
23
24
 
 
 
 
 
 
 
25
26
27
28
29
30
31