Sociální a zdravotní zabezpečení žáků a studentů s cizím státním občanstvím v ČR

Žáci a studenti s cizím státním občanstvím mají samozřejmě přístup do vzdělávacího systému České republiky. Do vysoké míry se na ně v takovém případě vztahují výhody českých studentů a žáků, avšak také některá omezení.

Žáci základních škol

V současné době platí, že děti – cizinci, které navštěvují základní školu, mají stejné výhody co se týče stravování ve školní jídelně (stravné dotované státem) nebo bezplatného poskytování učebnic jako občané ČR.

Dětem žadatelů o azyl hradí stravování a dopravu do školy pobytové (azylové) středisko.

Studenti středních a vyšších odborných škol

Ředitel střední nebo vyšší odborné školy může vydat se souhlasem zřizovatele stipendijní řád, podle něhož lze žákům a studentům poskytovat prospěchové stipendium. Stipendijní řád je opět plně v kompetenci konkrétní školy a může stanovovat vlastní podmínky a omezení.

Co se týče dotovaných cen stravování a ubytování v domovech mládeže mají cizinci stejný přístup k těmto službám jako čeští občané.

Studenti vysokých škol

Studium na státních vysokých školách je bezplatné, a to jak pro české, tak zahraniční studenty. To se však týká pouze studia samotného, zahraniční studenti samozřejmě potřebují financovat také potřeby související s bydlením, stravováním, nákupem učebnic a jiné. Za tímto účelem mohou získat stipendia, která ovšem mohou získat výhradně studenti studující v českém jazyce. Studenti studující v jiném jazyce proto musejí hradit své potřeby z vlastních zdrojů.

Zahraničním studentům, kteří byli přijati na SŠ nebo VŠ na náklady České republiky, se poskytuje zdravotní péče v zásadě ve stejném rozsahu a za stejných podmínek jako českým studentům.

Studenti, kteří přijeli studovat do ČR na vlastní náklady, si hradí péči:

  • z vlastních prostředků anebo z prostředků na základě uzavřeného smluvního zdravotního pojištění
  • nebo na základě existující dohody o poskytování bezplatné zdravotní péče (nevztahuje se na studenty ze Slovenska).


Zdroj: www.czech.cz

Poslední aktualizace: Jana Beničáková, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2