Cizinci na českých vysokých školách. Studium v českém jazyce.

PrahaJste cizinec/ cizinka a chcete studovat na vysoké škole v Česku, nemůžete si však dovolit drahé studijní programy v angličtině? Nebo se vám čeština natolik zalíbila, že byste v ní chtěli absolvovat celé své studium? 
 
Studium v češtině na veřejných vysokých školách mají cizinci stejně jako čeští občané zdarma. Podmínky přijetí se na jednotlivých školách a oborech různí, zpravidla se testují obecné studijní předpoklady, případně oborové/ faktografické znalosti (např. u medicíny). U cizinců může být stanovena vlastní jazyková zkouška či se může jazyková úroveň uchazeče testovat při ústním pohovoru. 
 
K přijetí uchazečům může stačit znalost jazyka na úrovni B1 i méně. Například na Provozně ekonomické fakultě na ČZU v Praze vyžadují u přijímacích zkoušek složení jejich vlastní jazykové zkoušky s výstupem B1. Na Metropolitní univerzitě Praha dokonce stačí složit jejich jazykovou zkoušku na úrovni A2 (jedná se však soukromou VŠ a studium je zpoplatněno). Podmínky přijímacího řízení jednotlivých škol a oborů je nutné hledat na webových stránkách škol. Zde můžete vybírat školy podle zaměření, místa apod.: http://www.vysokeskoly.cz/. Pro představu, jak může jazykový test VŠ pro cizince vypadat, si můžete prohlédnout například vstupní jazykový test z češtiny Vysoké školy ekonomické v Praze a to zde: http://kaj.vse.cz/pro-zajemce-o-studium/vstupni-test-z-cj-pro/vzorova-verze-vstupniho-testu-z-cj/. Ačkoliv většina českých univerzit žádá jako vstupní úroveň vašich jazykových dovedností B1, pro akademické prostředí bývá vhodná spíše jazyková úroveň B2 až C1, obzvlášť při psaní závěrečných diplomových prací.
 
Nejzajímavější variantou pro cizince, kteří nemají vlastní finanční prostředky, může být získání stipendia, ke kterému se váže i roční přípravný jazykový kurz z češtiny. Stipendijní programy pro cizince ke studiu oborů v češtině i angličtině najdete na stránce českého ministerstva školstvíStipendia jsou však určena výhradně na podporu studia cizinců z rozvojových třetích zemí. O stipendium proto nemůže požádat státní občan České republiky, občan Evropské unie a jiný cizinec s povoleným trvalým pobytem na území České republiky. 
 
Pro další informace je vhodné kontaktovat "Dům zahraniční spolupráce" (DZS) se sídlem Na Poříčí 4. Je však nutné nejdříve telefonicky kontaktovat někoho z odboru terciárního vzdělávání - z programu Studium cizinců v ČR - a domluvit si s ním dopředu schůzku. 
 
Více informací k jazykovým úrovním podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky najdete na stránce ministerstva školství: Referenční úrovně pro češtinu jako cizí jazyk.
 
Pro NICM vložila Jana Beničáková, únor 2018

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2