Vědci zjistili, že si kočky vytvářejí k lidem stejné pouto jako psi

Kočky mají pověst nezávislosti a odtažitosti. Studie způsobu, jakým domácí kočky reagují na své pečovatele, však naznačuje, že jejich socio-kognitivní schopnosti a hloubka jejich pouta k majitelům byly podceňovány. Zjištění ukazují, že si kočky stejně jako psi vytvářejí blízké vztahy s pečovateli.

Zjištění byla zveřejněna v časopise Current Biology 23. září. Tato zjištění naznačují, že schopnost blízkých vztahů napříč druhy nejsou specifické pouze pro psovité šelmy.

„Stejně jako psi vykazují kočky sociální flexibilitu, pokud jde o jejich pouto k lidem," uvedla Kristyn Vitale z Oregonské státní univerzity. „Většina koček je fixována ke svému majiteli a chápe jej jako zdroj bezpečí v novém prostředí." Jedním ze způsobů jak studovat chování člověka je pozorovat reakci dítěte po shledání s pečovatelem po krátké nepřítomnosti v novém prostředí. Když se pečovatel vrací, kojenci se rychle uvolní a uklidní.

Podobné testy byly už dříve provedeny u primátů a psů. Vitale a její kolegové se rozhodli provést stejný test u koček. Během testu dospělá kočka nebo kotě strávily dvě minuty v nové místnosti se svým pečovatelem a poté dvě minuty samy. Pak následovalo opětovné setkání. Reakce koček na opětovné vidění svých majitelů byly klasifikovány jako připoutání. Výsledky ukazují, že si kočky dokonce vytvářejí pouto podobným způsobem jako děti. 

Zdroj:www.sciencedaily.comwww.cell.com

Vložila: B. Bieliková, září 2019

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
31
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
1
2
3