Žáci se učí formou stolní deskové hry Ekopolis

 Ostrava - Základní škola Nádražní se v lednu letošního roku zapojila do projektu Ekopolis. Ekopolis je stolní desková hra určená přímo pro hraní ve škole a stala se tak součástí environmentální výchovy. Ekopolis je hra určená pro žáky 5. až 9. tříd a také studenty víceletých gymnázií. Hraje se ve třech až šesti hráčích, herní plán má podobu rozsáhlé zelené louky, kterou protéká potok s rybníkem. Žáci jsou ve hře postaveni do role starosty, který postupně pomocí hracích karet rozvíjí svoje městečko, a musí při tom vhodně skloubit ekonomická, sociální i ekologická hlediska. 

„První testování hry proběhlo u nás na škole letos v lednu a jeho cílem bylo především vyzkoušet, jestli hra bude děti bavit, jak rychle ji pochopí a zorientují se v ní, zda je hra dostatečně dynamická a dobře rozplánovaná tak, aby se dala zahrát za jednu vyučovací hodinu. Testování bylo úspěšné. Velkou výhodou je, že hráči hned vidí důsledky svého chování,“ uvedla Zuzana Holubová koordinátor projektu na ZŠ Nádražní. 

Projekt Ekopolis představuje atraktivní a účinnou pomůcku, která nejenže rozšíří znalosti žáků v této oblasti, ale směřuje také k úpravě jejich postojů a hodnot. Pro hráče je nevýhodné postavit například chemičku, která působí znečištění, vedle dětského hřiště. Podtitulem hry je motto Přemýšlíme o městě. Projektový tým plánuje dále rozšiřovat webové stránky o nové aplikace a úkoly pro děti, které budou na hru navazovat. Jednou z těchto aplikací je virtuální mapa ČR, kde budou děti komentovat vlastní fotografie staveb v jejich okolí. Žáci si tak mohou předávat zkušenosti, jak se u kterých staveb bydlí a žije.

Projekt je spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Pro tříleté období školních let 2009/10 - 2011/12 je přijat a realizován na celém území ČR. Díky financím ze strukturálních fondů EU je k dispozici všem zapojeným školám zcela zdarma.

Více na www.ekopolis.cz.

 

Petr Kantor, regionální koordinátor – redaktor, kraj Moravskoslezský

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2