Žloutenka typu B

Žloutenka je vžitý název pro několik různých onemocnění. Správný výraz je hepatitida, zánět jater způsobený různými viry. Podle typu viru, který játra napadl se virové hepatitidy dělí na několik typů - A, B, C, D a E. Charakteristický příznak zežloutnutí kůže, sliznic a očního bělma se může, ale nemusí objevit u každého pacienta. Žloutenka je tedy pouze projev (symptom) onemocnění a může být i projevem jiné nemoci, než je hepatitida. Více informací zde najdete především o hepatitidě typu B. Ta je nejrozšířenější a lze se proti ní nechat očkovat.

 

Hepatitida typu A- dříve infekční žloutenka

Virus se do těla dostává ústy, kontaminovanou vodou, potravinami a kontaktem mezi nakaženými osobami. Inkubační doba, doba od nákazy do propuknutí prvních příznaků je průměrně třicetidenní. Nejdříve se projevuje jako chřipka: únava, teploty a bolesti svalů. Následují zažívací potíže. Dalšími příznaky jsou tmavá moč, světlá stolice a zežloutnutí kůže, sliznic a očního bělma. Nemoc zpravidla nepřechází do chronického stádia.
Onemocnění může probíhat i bez příznaků, zvláště u malých dětí. Zvýšený výskyt bývá na podzim, kdy po návratu z prázdnin nemoc propuká v dětských kolektivech.
Nemoci lze předejít očkováním.

Hepatitida typu B - dříve sérová žloutenka

(více níže)
Tento typ žloutenky je velice nebezpečný a ve světě značně rozšířený. Nákaza se přenáší infikovanými tělesnými tekutinami, a to při nechráněném pohlavním styku, krví při lékařských výkonech pokud nejsou zdravotníci očkováni, při injekčním užívání drog, při tetování, při porodu z matky na plod apod.)
Inkubační doba je delší, asi 50-180 dní. Příznaky jsou podobné jako u hepatitidy typu A. Tento typ žloutenky může přejít do chronického stádia, pacient se zcela neuzdraví a virus v těle dále přežívá. Nemocní s chronickou formou nemoci jsou v riziku vzniku cirhózy jater a jaterního karcinomu. Jsou také zdrojem nákazy pro své okolí, zvláště rodinné příslušníky. Proti tomuto typu žloutenky existuje očkovací látka.

Hepatitida typu C
Před objevením viru se označovala jako hepatitida nonA-nonB. Přenáší se krevní cestou podobně jako hepatitida typu B.
Ve srovnání s ní je ale méně častý sexuální přenos a přenos z matky na dítě. Inkubační doba je 2 - 26 týdnů (nejčastěji 7 - 8 týdnů).
Výskyt hepatitidy C je v České republice nižší než u typu A a B. Je však vysoký ve skupině uživatelů nitrožilních drog. Většinou probíhá jako mírné onemocnění bez žloutenky. Infekce ale přechází do chronického stadia v 70 až 90 % případů! Nemocný je pak ohrožen pozdními komplikacemi (cirhózou, jaterním selháním) a je zdrojem nákazy pro své okolí. Proti tomuto typu hepatitidy očkovací látka zatím neexistuje.

Hepatitida typu D
Vyskytuje se pouze u lidí infikovaných virem hepatitidy B. Častěji se objevuje ve Středomoří a na jihovýchodě Evropy. Přenáší se krevní cestou. Mezi nitrožilními uživateli drog není v České republice zatím příliš rozšířena. Projevuje se jako náhlé zhoršení stavu u chronické hepatitidy B nebo jako velmi těžká akutní žloutenka. Uzdravení je možné stejně jako chronické nosičství obou typů viru. Očkovací látka neexistuje, očkování proti hepatitidě B ale chrání i proti tomuto typu žloutenky.

Hepatitida typu E
Hepatitida typu E se podobá hepatitidě typu A, a to především svým průběhem a způsobem šíření. Také zde virus vniká do těla ústy. Je rozšířena hlavně v oblastech Indického oceánu, Rusku, Číně, centrální a severní Africe, Peru a Mexiku. V České republice je velmi vzácná, jde o případy importované z ciziny.
Nepřechází do chronicity a ani proti ní neexistuje očkování.

 

Pohlavně přenosnou chorobou je především žloutenka typu B, která je 100x nakažlivější než AIDS

Nejčastější cestou přenosu infekce je přenos infikovanými tělesnými tekutinami (krev, sperma, poševní sekret, sliny). Zdrojem nákazy je člověk v akutní nebo chronické fázi hepatitidy. Podmínkou přenosu je průnik viru z infikované tělesné tekutiny nakaženého člověka do krve příjemce. Virus je velmi infekční. K nákaze stačí drobná ranka či oděrka - typickým příkladem přenosu infekce je příklad, kdy si syn půjčoval od otce holicí strojek. Popsán byl i přenos zubním kartáčkem nebo depilátorem. Lidé se mohou nakazit např. při stále populárním propichování různých částí těla (tzv. piercing), tetování, nitrožilní aplikaci drog, poranění o odhozené injekční jehly apod. Nejčastějším způsobem přenosu se v poslední době stal pohlavní styk, naopak poklesl počet případů, kdy k nákaze došlo při různých léčebných výkonech a operacích. Pozor ale na návštěvu lékaře v zahraničí!

 

Na světě žije asi 400 miliónů nosičů tohoto viru a každý rok se nově nakazí 50 milionů lidí. Na pozdní následky žloutenky typu B, jaterní cirhózu a rakovinu jater umírají ročně až 2 miliony lidí!

Jak se projevuje?

Inkubační doba, doba od nákazy do propuknutí prvních příznaků, je dlouhá 4 týdny až 6 měsíců. Po jejím uplynutí má mnoho lidí pouze mírné, chřipce podobné příznaky nebo onemocnění proběhne zcela bez příznaků, zvláště u malých dětí. Pro někoho však onemocnění znamená celé měsíce potíží - únava, slabost, nevolnost. Dalšími typickými projevy jsou: žluté zbarvení kůže, očního bělma, tmavá moč a světlá stolice.

Někteří nemocní se zcela neuzdraví, virus v jejich těla přežívá dál a nemoc trvá v tzv. chronické formě. U dětí nakažených v raném věku je to asi 90%, u dospělých kolem 10%. Tito lidé často o své chorobě nevědí, protože nemají žádné příznaky. Jsou však zdrojem nákazy pro své okolí, hlavně rodinu. Lidé s chronickou formou žloutenky typu B mají také vyšší riziko vzniku jaterní cirhózy a primární rakoviny jater. Hepatitida B způsobuje více cirhózy jater než alkohol a je příčinou 80% všech případů rakoviny jater.

Jak LÉČÍ a jak se CHRÁNIT

Ve zvýšeném riziku nákazy virem žloutenky typu B jsou nejen sexuálně aktivní osoby a uživatelé injekčních drog, ale i jejich nejbližší okolí! Nemocní totiž o své chorobě nemusí vědět a k nákaze může dojít i použitím společného ručníku, kartáčku na zuby, holicího strojku a jiných toaletních potřeb.

Ohroženi jsou všichni, kteří mohou přijít do styku s tělesnými tekutinami nemocných. Mladí lidé v období dospívání, cestovatelé, lidé střídající více sexuálních partnerů, rodinní příslušníci chronických nosičů i lidé s určitým povoláním například zdravotníci, kadeřníci a policisté.

Očkování je nejúčinnější ochranou proti žloutence typu B. V současné době jsou na trhu jak vakcíny proti žloutence typu B, tak i kombinovaná vakcína, která chrání před žloutenkami typu B i typu A.

Další zajímavé informace:  www.zloutenka-c.cz
 

 

Pro ICM NIDM MŠMT zpracovala Mgr. Julie Čákiová, aktualizovala Bc. Natalie Jogheeová
Zdroj: uvedené stránky
Datum aktulaizace: 29. 6. 2010
Poslední aktualizace: Tereza Komůrková, březen 2014

Komentáře

Odpověď: Příznaky po očkování žloutenky B

Dobrý den.

Podle stránek: www.ockovanideti.cz/rodice/nemoci.htm#hepb (kde najdete podrobnější informace), se mohou po očkování objevit tyto nežádoucí účinky: svědění v místě vpichu, lehce zvýšená teplota, nucení na zvracení, pocit nevolnosti a bolesti kloubů. Bývají však krátkodobé a rychle odezní. Vážnější problémy jsou vzácné.

Julie Čákiová ICM NIDM MŠMT

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
30
1
2
3
4
5
 
 
 
 
 
 
 
6
7
8
9
10
11
12
 
 
 
 
 
 
 
13
14
15
16
17
18
19
 
 
 
 
 
 
 
20
21
22
23
24
25
26
 
 
 
 
 
 
 
27
28
29
30
31
1
2